piatok 22. januára 2016

Semienka pre zdravie - MAK

 Mak

Naša skvelá plodina no stále nedocenená mnohými ľuďmi, ktorí si dajú mak len raz v roku vo forme makovníka na Vianočnom stole, ale poznajú všetky "multivitamíny" z lekárne...
Mak je skvelou prírodnou a prirodzenou zásobárňou živín, a teda posilňuje imunitný systém človeka. Mak obsahuje desaťnásobne viac vápnika ako kravské mlieko. Sto gramov obsahuje zhruba 40 g tukov, t.j. 40% a sú to najmä glyceridy kyseliny stearovej, palmitovej a linolovej. V 100 g maku býva okolo 4,5 g vlákniny. Z vitamínov treba spomenúť vitamín E, z minerálnych látok najmä vápnik, horčík a železo.
Vysoký obsah železa  v 100 g  je  9,76 mg, čo je až 122% dennej spotreby! Obsah železa robí z maku potravinu, ktorá je prevenciou anémie.
Ďalej je to 18 g bielkovín, 20 g vlákniny, veľa zdravých tukov, vitamínov zo skupiny B a vitamín E. Toto množstvo pokryje denný odporúčaný príjem vápnika na 144 percent, medi na 181 percent, železa na 122 percent, horčíka na 87 percent, mangánu na viac ako 290 percent, fosforu na 124 percent. Bohato zastúpené sú aj selén a zinok.
Bohaté zastúpenie zdravých tukov pozitívne ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak. Zároveň sú prevenciou kardiovaskulárnych ochorení. Keďže mak obsahuje kvalitné tuky, 3–4 lyžice zasýtia aj tých, čo práve chudnú. 
Nevhodná strava, nepravidelné stravovanie a tiež nedostatok pohybu sa podieľajú aj na vzniku zápchy a nadúvania. Možno im predchádzať práve konzumáciou maku, ktorý je bohatým zdrojom vlákniny. 
Vitamíny skupiny B sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu. Tiež sa odporúča zvýšiť ich príjem v čase, keď je človek vystavený stresu, trpí úzkosťou či depresiami.
Mak je výbornou voľbou pre ženy v klimaktériu, v ktorom sa zvyšuje riziko vzniku osteoporózy a tiež pre ľudí vo vyššom veku. Mak ako super zdroj vápnika a fosforu, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie kostí a zubov.
Nezanedbateľný obsah zinku a selénu posilňujú imunitný systém, preto sa oplatí konzumovať mak vo zvýšenej miere napríklad v čase, keď zúria chrípkové epidémie.

Zastúpené proteíny prispievajú k dostatočnému dennému príjmu bielkovín, ktoré sú potrebné napríklad pre rast a obnovenie svalovej hmoty po tréningu.


Alergia na mak - nemali by sme ju opomenúť...
S pribúdajúcim vekom sa môže objaviť aj alergia na mak. Je to najmä o.i. u ľudí s nedostatočnou činnosťou žlčníka, alebo bez žlčníka, čo je žiaľ častý problém nielen vo vyššom veku ale aj u mladej generácie, kedy nastáva porucha metabolizmu tukov a keďže mak obsahuje vyšší podiel aj keď zdravých tukov, môžu sa objaviť bolesti hlavy prípadne bolesti v oblasti žlčníka, tlaky, nevoľnosť, práve z toho, že metabolizmus nevie tento tuk v maku spracovať. V tomto je odporučené obmedziť alebo aj vysadiť mak zo stravy, alebo prehodnotiť jeho úpravu napr.: niekedy pomôže ho povariť...

V každom prípade dať si poctivý domáci makový koláč (dnes je už množstvo receptov na zdravšie makové alternatívy), je určite užitočnejšie, ako si dať margarínové umeláče-keksíky z obchodu...:-)
Mak si môžete pridávať aj do raňajkových obilninových či ovocných kaší, ak pečiete chlebík, pečivo,  tak aj do cesta...
Mak môžete tiež pridávať do drobenky-posýpky na koláče - slivkový, jablkový, čerešňový, višňový či marhuľový...je to super!
Pšenová kaša s makom a slivkami proti anémii

Suroviny:
250 ml rastlinného mlieka
60 g pšena (prepláchnutého vriacou vodou)
3 veľké čerstvé, alebo sušené slivky, orechy, semiačka...
3 vrchovaté čajové lyžičky mletého maku
Môžeme dosladiť medom, brezovým cukrom alebo javorovým či datľovým sirupom
Príprava:
Mlieko privedieme do varu a pridáme pšeno, na malé kúsky nakrájané slivky a mak. Spoločne varíme približne 15 minút, pokiaľ pšeno nezmäkne. Okamžite podávame. 

Jednoduché bezlepkové Makove rezy s jablkami

Čo budete potrebovať:

5ks vajec
200g mletého maku
80g tekutého masla, alebo 80g kvalitného oleja
120g trstinového cukru
450g jabĺk
50g marhuľového džemu
Príprava:
Oddeľte žĺtky od bielkov. Žĺtky ušľahajte s 80g práškového cukru do peny. Bielky ušľahajte s 50g jemného cukru do tuhého snehu. Žĺtkovú penu a tuhý sneh zľahka zmiešajte a jemne do neho zapracujte zmäknuté maslo (nie horúce a ani úplne tekuté) a mletý mak.
Jablká olúpte, rozkrojte a zbavte ich jadierok. Nakrájajte na plátky.
Makovú hmotu rozotrite na menší plech (30×20), ktorý ste vyložili papierom na pečenie. Na pripravenú hmotu naukladajte plátky jabĺk a vložte plech do rúry na 30-40 minút na 180C.

Medzitým zohrejte džem a horúci koláč po vybratí z rúry s ňou natrite. Nechajte vychladnúť a nakrájajte. Vlažný chutí najlepšie.

Dobrú chuť a veľa zdravia vám prajem
JA

0 komentárov:

Zverejnenie komentára