Element ohňa - 1. časť
Symbolizuje leto, oheň a horúčavu.
Orgány ohňa
- Srdce - kontroluje cievy, predstavivosť, jazyk, vyjadrovacie schopnosti a reč. Srdce ďalej vníma všetky poruchy, ale aj pozitívne vplyvy, ktoré sa dejú v iných orgánoch. Jazyk je miestom, kde sa tieto zmeny premietajú a preto hrá veľkú rolu pri diagnostike z pohľadu tradičnej čínskej medicíny(ďalej len TČM)).
- tenké črevo - hrá iba vedľajšiu úlohu pri vzniku ochorení zapríčinených výživou. Tie totiž súvisia s celým zažívacím traktom. Z pohľadu TČM sa tenkému črevu pripisuje 1 funkcia, ktorá vysvetľuje opakované zápaly močového mechúra bez bakteriálneho nálezu.
Elementu ohňa prináležia
- potraviny horkej chuti
- pohánka, žito
- jahňa, koza a z nich pochádzajúce výrobky.
- ovocie a zelenina červenej farby (čerešne, červené hrozno ako aj červená paprika)
- aperitívy ako aj niektoré bylinky s horkou chuťou (pomáhajú naštartovať zažívanie, najmä po ťažkom jedle)
- horká a studená zelenina, ako čakanka či endívia (pomáhajú pri namáhavej práci a strese)
- horké a teplé nápoje (káva, kakao, červené víno) a bylinky (majoránka, tymián, oregano) majú vysušujúci účinok a mali by sa teda užívať za vlhkého počasia. Ich nadmerné používanie sa nedoporučuje pri osteoporóze či vypadávaní vlasov, keďže tieto látky poškodzujú cievy.
- káva síce podporuje zažívanie a na chvíľu pomáha premôcť únavu, no jej dlhodobé užívanie však vysušuje hrubé črevo a vedie k zápche.
- čierny a zelený čaj majú taktiež vysušujúci účinok. Ak vám býva často zima, zelenému čaju by ste sa mali vyhnúť. Naopak zelený čaj prospieva ľuďom, ktorí sú náchylní k zadržiavaniu vody v tele.
- Čierny čaj môže pri miernom dávkovaní prospievať slezine. Nedoporučuje sa, ak trpíte zahmlievaním pred očami, citlivosťou na svetlo, či svalovými kŕčmi.
Pokračovanie v ďalšom článku...
Zdroj: odborná literatúra TČM
0 komentárov:
Zverejnenie komentára