štvrtok 12. marca 2015

Semienka pre zdravie

Niekedy tie najlepšie veci prichádzajú v malých dávkach. Nutrične bohaté semienka začínajú mať konečne takú pozornosť, akú si zaslúžia. Semienka balíček zdravých tukov, bielkovín, vlákniny, minerálov a vitamínov. Nasledujúcich sedem super výživných semienok vhodné pravidelne pridávať do svojho stravovania.

1. Chia semienka

Tieto semienka bývajú označované za prírodnú superpotravinu. Chia pomáha udržiavať energiu počas celého dňa. Chuť semienok je veľmi málo výrazná, čo je výhoda v tom, že ich môžete pridávať do akéhokoľvek jedla  bez toho, aby boli rozpoznané. Akonáhle  začnete chia semienka jesť, čoskoro spoznáte ich priaznivé účinky. Vzrastie vaša energia a upraví sa zažívanie. Semienka sú bohatým zdrojom vlákniny a iba 30 g semienok pokryje 1/2 odporúčanej dennej dávky vlákniny. Ďalej majú viac železa ako špenát, viac draslíka ako banány a viac antioxidantov ako čučoriedky. Dôležitým efektom chia semienok je regenerácia svalov a tkanív. Obsahujú viac vápnika ako mlieko a sú bohaté na rastlinné zdroje omega-3 mastných kyselín. Chia spomaľuje vplyv cukrov na tráviaci systém, ak sa konzumuje súčasne s cukrami. Chia gél vytvára fyzickú bariéru medzi sacharidmi a tráviacimi enzýmami, ktoré ich rozkladajú, čo spomaľuje premenu sacharidov na jednoduché cukry. Čo znamená, že energia z potravy sa uvoľňuje postupne a vedie k lepšiemu využitiu energie. To je jednoznačne veľkým prínosom aj pre diabetikov. Môžeme kombinovať Chia sa sladkou chuťou, ako je napríklad ovocná šťava a mať vyváženú hladinu cukrov v tele. Semienka sú mäkké a dobre sa konzumujú bez toho,  aby ich bolo nutné mlieť. Pridávajte ich do šalátov, ovocia, jogurtov či do klasickej múky. Namočením vo vode po dobu 10-15 minút sa získa ich  gélová konzistencia, čo je najlepšie pre podporu zažívania.Je ľahko použiteľná. A je výbornou čerstvou surovinou pre rôzne mixované nápoje alebo pečené jedlá, ktoré môžu byť pripravované na stovky spôsobov. Chia vytvára v kombinácii s tekutinou špecifický výživný gél alebo tzv. energetizujúci super šejk, ktorý je jedlom sám o sebe!

2. Ľanové semienka

Ľanové semienka by sa mali pomlieť, aby telo mohlo prijať živiny ukryté pod tvrdým obalom. Jedlo s ľanom ponúka orechovú chuť a pri zmiešaní s tekutinou vzniká hladký gel. Preto je ľan vhodným doplnkom do pečiva, obzvlášť ak potrebujete nahradiť vajcia. 30 g ľanových semienok obsahuje takmer 8 g vlákniny, 12 g mastných kyselín a asi 1/4 dennej odporúčanej dávky horčíka. Semienka zdrojom energie, znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu. Ľanové semienka je vhodné uchovávať v chladničke. Ak semená vystavené dlhšiu dobu bežnému vzduchu, dochádza k štiepeniu polynenasýtených tukov, čo vedie k zníženiu omega-3 mastných kyselín a kyseliny linolovej, ktoré prospievajú srdcu.


3. Konopné semienka

Tieto výživné a liečivé semená začínajú byť veľmi obľúbené, často sa primiešavajú do smoothies, obilnín, ovsených vlečiek či do šalátov. Zmiešaním s vodou môžeme vytvoriť alternatívu mlieka, hoci konopné mlieko nie je tak sladké ako mlieko mandľové či kravské. Konopné semená často predávaná bez škrupiny, takže ich môžeme priamo konzumovať. Ponúkajú ľahko stráviteľné bielkoviny a všetky omega-3 mastné kyseliny, ktoré ľudské telo potrebuje. Okrem toho semená bohaté aj na antioxidanty, vlákninu, rôzne minerály (zinok) a mnoho vitamínov. Obsahujú veľkú dávku vitamínu E, ktorý je vhodný na suchú pokožku a vlasy, na svalovú regeneráciu, zníženie zápalov, prevenciu srdcových chorôb a posilnenie imunity.

4. Tekvicové semienka

Semienka z vnútra tekvice sú síce pri vybratí slizké, ale po vysušení a orestovaní z nich máme výborné občerstvenie s použitím sójovej omáčky získame ydravé slané chrumkanie..... Semienka sa jedia vrátane škrupiny. Môžu sa rozdrviť a pridávať do pečiva. Tekvicové semienka skvelým spôsobom, ako získať viac bielkovín, železa, zinku a horčíka. Horčík pomáha stabilizovať krvný tlak, spevňuje kosti a znižuje stres. Muži ocenia obsah fytosterolov, ktoré vedú k zmierneniu prejavov zväčšenej prostaty. Okrem toho, že tekvicové semienka sú ideálne pri problémoch so zväčšenou prostatou, či ako prevencia pred chrípkou, pomáhajú aj pri žalúdočných problémoch, problémoch s obličkami a mechúrom, reume či srdcovocievnych ochoreniach. Vhodné sú aj pre diabetikov a ľudí s vysokým cholesterolom. Nenasýtené mastné kyseliny, ktoré tekvicové semienka obsahujú sú nevyhnutné pre ľudský organizmus. Dôležité sú najmä pre tvorbu vitamínu D, ale aj niektorých hormónov a bunkových stien.
Selén, ktorý tekvicové semienka obsahujú, pomáha pri ochoreniach močových ciest. Celkovo majú tieto semienka močopudné účinky. Rovnako sa tekvicové semienka odporúčajú jesť aj pri neplodnosti, ochabnutých svaloch, klimaxových ťažkostiach či tkanivových zmenách.
Aminokyselina tryptofan je citlivá na tepelné spracovanie. V tekvicových semenách má svoje zastúpenie vo veľkej miere. A preto konzumácia surových tekvicových semiačok je jej ideálnym zdrojom. Táto aminokyselina totiž vplýva na hladinu serotonínu, a teda ovplyvňuje náladu. Nedostatok zas spôsobuje depresiu. Tekvicové semienka majú však i protiparazitické účinky. Dokážu paralyzovať napríklad pásomnice či škrkavky.

5. Sezamové semienka
 
Konzumácia sezamového semienka pomáha pri liečbe poškodených chrupaviek, chrbtice a zubov. Vysoký obsah vitamínu B1 a B3, horčíka, fosforu je prospešný na nervy. Sezamové semienka sú prospešné najmä pre športovcov, študujúcich a ťažko pracujúcich. Sezamové semienka sú - podobne ako ďalšie orechy a semená - veľmi prínosné pri liečbe chorôb srdca a cievneho obehu. Podieľajú sa na zvýšenie imunity a zlepšenie látkovej premeny. Sú prospešné pre tehotné a dojčiace ženy.
doplnkom mnohých ázijských receptov. také malé, že sa nejedia veľmi samostatne, ale mali by sme ich využívať čo najhojnejšie v kuchyni. bohaté na vápnik, horčík, železo a zinok. Môžeme ich využiť vtedy, keď čokoľvek smažíme, alebo ich môžeme pridať do šalátu. Existuje aj sezamové pasta tahini, ktorá sa používa na výrobu hummus (nátierka z cíceru). Pri zmiešaní so sójovou omáčkou poslúži ako omáčka k jarným závitkom. Alebo si ju môžeme priamo natrieť na pečivo podobne ako arašidové maslo.   

6. Slnečnicové semienka

Slnečnica je rastlina slnka a zároveň nás jej semienka pred slnkom chránia. Pol šálky slnečnicových semienok viac než 100% odporúčanej dennej dávky vitamínu E, ktorý je plný alfa-tokoferolu, silného antioxidantu, ktorý chráni bunky tela pred UV poškodením. Semienka ďalej pôsobia na mozog - antidepresívne a pomáhajú nás udržať v strehu. Semienka zbavené škrupinky majú univerzálne možnosti využitia. Môžete ich jesť surové, opekané, na šalátoch, v chlebe. Zo slnečnice sa vyrába aj náhrada masla.

Recept na slanú pochúťku: nasucho opečieme olúpané slnečnicové alebo aj tekvicové semienka, odstavíme a ešte horúce niekoľko krát za prehadzovania poprášime kvalitnou sójovou omáčkou, necháme vychladnúť a maškrtíme, určite zdravšie ako čipsy....:-) 

7. Semienka papája

Chuťovo síce nepatrí medzi najlepšie semienka, ale majú výživné zloženie. Semienka pikantnejšie, ale napríklad pridaná lyžička do smoothie nie je ani poznať. Usušené semienka možno používať namiesto korenia. Papája semienka s bohatým obsahom olejových a palmitových mastných kyselín, ktoré odvracajú rakovinu. V latinskej Amerike sú používané na ochranu pred hmyzom prenášanou horúčkou dengue. V tradičnej čínskej medicíne sú používané k detoxikácii pečene.

Naučte sa tieto semienka používať pri varení či pečení, alebo chrumkať surové. Získate tak veľa významných látok a pomôžete svojmu telu. Je to pritom jednoduché, sem-tam ich požite do šalátu, strúhanky na obaľovanie, mletých jedál, kaší, do cesta a pod. Takto sa môžu stať pravidelnou súčasťou vášho jedálnička....
  

http://cestouzdravia.sk 
www.facebook.com/cestouzdravia


0 komentárov:

Zverejnenie komentára