štvrtok 4. apríla 2024

Jar element DREVO a jeho orgány

Element dreva a jeho orgány

Opäť tu máme pomaly jar, príroda sa pomaly prebúdza a čochvíľa sa všetko zazelenie. Lieska aj  jarné kvietky už začínajú  nebojácne vykúkať zo studenej pôdy, čo je znakom, že nielen príroda aj náš organizmus sa pomaly dostáva zo zimného útlmu. Jarné obdobie - hlavne mesiace marec a apríl sú obdobím kedy sa vo zvýšenej miere staráme o harmóniu nášho veľmi dôležitého orgánu a tou je PEČEŇ, ktorá spolu so ŽLČNÍKOM, prislúcha práve tomuto obdobiu.
Podľa TČM je prvok dreva spätý s energiou vetra. Patrí k nemu zelená farba, kyslá chuť a zo svetových strán východ. Z ročných období sa k nemu spája jar a v ľudskom živote analogicky obdobie detstva približne do 15. roku veku (pred nástupom puberty). Drevo znamená rýchly rast, vývoj, plánovanie a s ním spojenú originalitu a kreativitu, ale tiež sa môže prejaviť exponenciálnym konaním, hnevom, či neschopnosťou plniť alebo dokončovať plány.
Špeciálnu pozornosť preto by sme mali venovať v jarnom období - období „nového začiatku″ -  pečeni a žlčníkuEnergia dreva je energiou expanzie a nového rastu. 
Na jar máme k dispozícii novú silu zbaviť sa starých nánosov, začať nové zmeny a postaviť sa novým výzvam tvárou v tvár.
Nuž poďme si niečo málo povedať o týchto dvoch orgánoch...

Orgány dreva

    pečeň - v značnej miere zodpovedá za množstvo a kvalitu krvi, kontroluje zrak, svaly, šľachy a nechty.  Pečeň nielen uchováva krv, ale ju aj rozvádza.
    žlčník - koncentruje žlč pri tom mu pomáha pečeň, pretože úlohou pečene je udržiavať hladký prietok energie organizmu. Krv je uskladnená v pečeni, ale je úlohou žlčníka povedať, kedy túto krv vypustiť.

Na energetickej úrovni sa pečeň otvára do očí a prejavuje sa na nechtoch rúk a nôh.  Z energetického hľadiska zodpovedajú pečeň a žlčník za veľkú časť spojivového tkaniva v tele, predovšetkým väzivo a šľachy, svalový tonus, ochabnutosť svalstva. Ak máte problém s nimi, môže ho zlepšiť práca na pečeni a žlčníku. Ľudia, ktorí majú slabší element drevo, t.j. pečeň a žlčník, majú vo väčšine prípadov problémy aj so zrakom. Majú radi kyslú chuť a zelenú farbu.

Pečeň a žlčník - tieto orgány sú zodpovedné za rozvádzanie a využitie energie získanej z potravy a za odvádzanie jedov a toxických látok z krvi. 
Pečeň kontroluje oči, zrak, ďalej svalový tonus, šľachy a nechty.  Je to predovšetkým pečeň, ktorá je zodpovedná za plynulý a rovnomerný tok energie v tele a množstvo a kvalitu krvi. Niet divu, že pri takomto pracovnom vyťažení má najvyššiu teplotu zo všetkých orgánov ľudského tela. 
Preto pri ochorení pečene dochádza vždy k podstatnému zníženiu životnej energie a chuti do života. Energetická porucha pečene sa prejavuje ochorením očí, slzením, zápaly a hlavne svrbením. Tiež preťažené svaly a lámavé nechty spolu s poruchami krvotvorby ukazujú na energetickú nedostatočnosť pečene. S energeticky oslabenými pečeňou ide ruka v ruke neschopnosť rozlíšiť užitočné od škodlivého, a to ako v materiálnej, tak aj duchovnej rovine. Toto môže viesť jednak k nadmernej spotrebe nezdravých jedál (nenásytnosť), k prehnane expanzívnym tendenciám, prebujnenej fantáziu i k príliš vysokým ideálom a predovšetkým ku strate citu pre pravú mieru. Párovým orgánom pečene je žlčník, ktorý odvádza toxické látky z pečene, na ňom sa najviac prejavuje potláčaný hnev a agresia. Táto energia, ktorú si človek často nedovolí uvoľniť - tuhne v žlčníku do podoby dobre známych žlčových kameňov.

V emocionálnej oblasti patrí k elementu drevo hnev a zlosť. Ľudia bývajú výbušní a ľahko sa vedia nahnevať. Liečenie pečene pomáha skrotiť "horkokrvných" ľudí.
Pečeň neznáša tlak, z čoho vznikajú neurózy. Pečeň má rada voľnosť a priestor.

Počas jari jeme väčšinou menej alebo aj držíme pôst, aby sme očistili telo z ťažkých a tučných jedál, ktoré sme skonzumovali počas zimy. Tým si prirodzene posilňujeme a prečisťujeme našu pečeň.
Pre posilnenie orgánov dreva sú vhodné:
  •  kyslé potraviny s osviežujúcim účinkom - kvasená zelenina, prirodzene kyslé potraviny,  umeocot, kvasené ovocné octy, liehový ocot je dobré obmedziť alebo úplne vyradiť z  jedálnička a nahradiť ho môžeme radšej ryžovým octom,
  •   kyslé čaje z plodov ibišteka či šípok
  •   čaj z pšenice (45 minút povarte za hrsť pšenice v pol litre vody)
  •   špalda, pšenica a zelené zrno
  •   zelená zelenina, výhonky
  •   sliepka
Kyslé  a studené potraviny, ktoré sú  typické pre odtučňovacie diéty – mliečne produkty a južné ovocie majú pri nadmernej konzumácii negatívne účinky:
  • spôsobujú ochladenie organizmu (zimomrivosť, studené končatiny), telo nespaľuje kalórie
  • ďalej spolu s banánmi a sladkosťami spôsobujú náchylnosť k hnisavým respiračným ochoreniam
  • hladovanie spolu so studenou stravou má najmä po tridsiatke zdraviu škodlivé účinky, pretože spôsobuje chronické ochorenie žalúdka (spomalené trávenie...)
  • aj osteoporóza sa vyskytuje najmä u žien, ktoré sa až príliš starali o kalórie.
Skúste si dať pre zmenu na raňajky varené obilie, polentu alebo ovsené vločky s kompótom, či sušeným ovocím, či strúhanou mrkvou, hráškom, kukuricou, na obed a večeru mäsový vývar so zeleninou, alebo dusenú reďkovku na masle a po 14 dňoch možno pozorovať viditeľný rozdiel.


Často sa tiež viac používa  ostrá chuť, ktorá kontroluje orgány dreva. 
Nielen koreniny ako také ale aj napr. ako reďkovka, žerucha,
rukola a pod. Teda potraviny s prirodzenou ostrou chuťou, či štipkou korenia).          

Nadmerné používanie korenia, tvrdého alkoholu, čili, cesnaku, surovej cibule, či kari má často za následok podráždenosť, napätie v šiji a ramenách, pálenie očí, zápal pečene, žlčníkovú koliku, vysoký krvný tlak, dokonca až mozgovú mŕtvicu. Naproti tomu kurkuma je veľmi prospešná.
Cesnak je často krát považovaný za všeliek, čo je trochu prehnané. Pomáha pri nachladnutí a arterioskleróze, avšak ľuďom, ktorí majú oslabené orgány dreva vyslovene škodí a to najmä v surovom stave. Ak nezvládate surový cesnak, je to jasné...
Naopak,  ryža a  reďkovka pečeň osviežuje a uvoľňuje. 
Recept:
Bielu, červenú, (čiernu reďkovku) krátko poduste na štipke masla alebo olivového oleja, ochuťte soľou, petržlenovou vňaťou (prípadne medvedím cesnakom) štipkou kurkumy, zamiešajte s varenou ryžou alebo špaldovým kernetom a máte hotovú a zdravú mňamku, ktorá upokojí vašu rozhádzanú pečeň aj žlčník...

Za čo je zodpovedná pečeň:

Keď sa Drevo úspešne rozvíja, vytvára oheň premenou jedla v energiu. Oheň pečene vyživuje – rodí srdce, ktoré je samo prvkom ohňa. Oheň srdca rodí zem, ktorému zodpovedá slezina. Drevo potlačuje zem, a preto pečeň priamo tlmí fungovanie sleziny. Slabý prvok dreva vedie k slabému prvku Oheň a výsledkom sú bolesti hlavy, závrate, začervenaná tvár a občas aj mentálna nevyrovnanosť (ako keď ide motor naprázdno bez oleja (výživy), zadiera a prehrieva sa, jednoducho pracuje nasilu, lebo musí). V dôsledku toho môže byť slezina dysfunkčná a neplní si svoju dôležitú úlohu - nevytvára živiny z prijatej potravy (nafukovanie). Ak je prvok drevo v pečeni príliš silný, vedie to k ohni v pečeni, čo znamená, že prvok Kov je extrémne potlačený. Prvok Kov je spojený s pľúcami, potom sú pľúca oslabené ohňom pečene, čo vedie k suchému často dráždivému kašľu bez respiračného ochorenia  a tiež bolestiam na hrudi. Všetko so všetkým súvisí...., že je pečeň top orgánom pre celkové zdravie, som  písala v predchádzajúcom článku.

Dysfunkčná pečeň sa lieči vyživovaním slabého Dreva. 

Jedlo, ktoré má korigovať túto nerovnováhu, musí pôsobiť priamo na východziu oslabenú časť. 
Jedlá vyživujúce Drevo - pstruh, syr, hrozno, liči, mango, olivy, hrušky, slivky, maliny, jahody, mandarínka a paradajky.
Kyslá chuť pomáha Drevu rásť a preto je na posilnenie Dreva ideálny kvasený ovocný ocot, čerstvá a zdravá zvieracia pečeň. Pomáha aj zeler stonkový, vaječný žĺtok, kura, slivky a mäta pieporná. 
Kyslé potraviny - V primeranom množstve vyživuje pečeň, šľachy, oči a nechty. V jednorazovom nadbytku poškodzujú pečeň. Pri chronickom nadbytku poškodzujú slezinu.
Nadmerný príjem potravín kyslej chuti sa prejaví zhrubnutím svalov, tvorbou vrások, stiahnutím kože okolo úst. Ku kyslej chuti sa radí zvieravá chuť. Pôsobí proti nadmernému poteniu, hnačkám, močeniu, pomočovaniu, proti krvácaniu a výtokom.
Osviežujúce potraviny prislúchajúce elementu Drevo, sú vhodné k tomu, aby nám pomohli prekonať nepokoj a hektiku. 
Vhodné sú zelené potraviny: listový šalát, zelenina, čerstvé bylinky alebo klíčky. 
Orgánom dreva prospieva púpava, všetky druhy obilnín, predovšetkým nezrelá pšenica a špalda.
V tomto období by sme sa mali vyvarovať konzumácii mäsa, údenín, syrov a tukov, hlavne vo večerných hodinách. 
Rastlinná strava odľahčuje orgány dreva. 
Najvhodnejšími jedlami sú preto bylinky: bazalka, bobkový list, čierne a biele korenie, kapary, kajenské korenie, koriander, kôprové semienka, cesnak (varený, sušený) zázvor, majoránka, muškátový oriešok, rozmarín a mäta pieporná.
Strava v tomto období:
Na jar sa odporúča aby sme jedli viacej sladkých* než kyslých potravín, aby sme vyživili aj slezinu, čo vychádza z teórie piatich prvkov. Nemali by sme sa prehrievať, pretože pečeň vládne jari voľnému a ničím nebrzdenému prúdeniu  energie a krvi. Keď sa prehrejeme (príliš kyslými, korenistými jedlami), brzdí to voľný tok energie, čím sa môže poškodiť pečeň a vyvolať to, čomu čínsky lekári hovoria syndróm stiesnenosti pečene a stagnácia energie. Strava by mala byť mierne zahrievajúca a zdvíhajúca.
*to neznamená cukor a sladkosti, ale prirodzene sladké jedlá ako sú varené obiloviny, zelenina, aj nesladené sušené ovocie :-)

Potraviny prislúchajúce elementu drevo:

Teplé: 
Obilie: zelené zrno
Ovocie: granátové jablko,  slivka
Mäso: sliepka; 
Bylinky / Korenie: ocot, petržlen
Nápoje: čerešňová šťava
Neutrálne: 
Obilie: bulgur, kuskus, špalda
Ovocie: ostružina, malina
Ostatné: kvasnice 
Nápoje: šípkový čaj
Osviežujúce 
Obilie: pšenica  
Zelenina: výhonky alfa alfa, výhonky strukovín, žerucha, kys. kapusta, výhonky sóje
Ovocie: kyslé jablko, ríbezle, klementínka, jahoda, brusnica, kys. čerešňa, mandarínka, čučoriedka, pomaranč, egreše
Mäso: kačica; Mliečne výrobky: tvaroh, zrazené mlieko, čerstvý syr, kefír, kys.mlieko, kys.smotana; Nápoje: chlebový nápoj, šampanské, ibištekový čaj, slezový čaj, medovkový čaj, Prosecco (talianske víno), sekt, biele víno, pšeničné pivo
Studené: 
Obilie: pšeničné klíčky, pšeničné výhonky
Zelenina / Šaláty: výhonky, fazuľa, mungo, šťaveľ, paradajka 
Ovocie: ananás, kivi, rebarbora, citrón; Mliečne výrobky: jogurt. 

Ľudia narodení v elemente - DREVO:
pozri tabuľku tu

Pozitíva: kreativita, originalita, empatia, láskavosť, vzrast, expanzia 
Negatíva: hnev, zlosť, 
Čo vám prospieva: teplé raňajky ako sú obilninové kaše s kompótom alebo sušeným ovocím, obedy a večere najmä mäsové vývary so zeleninou...
Zelená zelenina, fazuľky, šaláty, brokolica, kyslá kapusta, kefír, tvaroh, ovocné a zeleninové šťavy, hydinové mäso,
pohyb, ľahké ohýbanie, joga, bežiaci pás a pod. Po spotení pri výdaji energie vám dobre urobí ovocný čaj.
Čo vám škodí: vietor, klíma
sladkosti a tučné potraviny, nadmerné korenené, pikantné a cesnakové jedlá, dochucujte radšej jedlá jemnými bylinkami, neodporúča sa káva a zabudnúť treba na hranolčeky a čipsy!


Viac o účinkoch potravín na organizmus sa môžete dozvedieť tiež  na mojej novšej stránke elementy.life
http://www.elementy.life/2018/08/termicke-posobenie-potravin.html


 https://www.facebook.com/ezocesta/
https://www.facebook.com/cestouzdravia/



0 komentárov:

Zverejnenie komentára